سازمان مهاجرتی هاک دنیزسازمان مهاجرتی هاک دنیزسازمان مهاجرتی هاک دنیز
90-5538498795+
9 صبح تا 9 شب
ترکیه - استانبول

همه چیز در مورد ویزای شینگن

ویزای شینگن

ویزای شینگن از ترکیه

ویزای شینگن ، ورود به ۲۶ کشور عضو این پیمان را جواز می‌دهد و دارنده این ویزا خواهد توانست برای مدت‌ زمان و شرایطی مشخص به هریک از کشورهای عضو پیمان شینگن سفر کنند. ماهیت و هدف از سفر متقاضی تعیین کننده نوع و مدت زمان ویزای شینگن خواهد بود.

به بیان دیگر اینکه هدف از سفر شما شرکت در توری گردشگری است یا انجام فعالیتی تجاری و یا صرفا توقف چند ساعته در یکی از کشورهای عضو، نوع ویزا و مدت اعتبار آن را تعیین خواهد کرد. ویزای شینگن می‌تواند توسط هر یک از کشورهای عضو این پیمان صادر شود و به رعایت برخی قوانین، دارنده آن می‌تواند در مدت زمان اعتبار ویزا بدون مشکل در هر یک از کشورهای منطقه شینگن تردد نماید

انواع ویزای شینگن :

بسته به هدف و ماهیت سفر، نوع ویزای شینگن متقاضی تعیین می‌گردد. نوع این ویزا از طرفی مدت اعتبار این ویزا را تعیین خواهد کرد. بنابراین انواع ویزای شینگن تعیین کننده نحوه و شرایط ورود شما به یک یا چند کشور حوزه شینگن خواهد بود. این ویزا به ۳ دسته کلی تقسیم بندی می‌شوند:

ویزای اتحادیه شینگن یا Uniform Schengen Visa) USV)
ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای یا Limited territorial validity visa) LTV)
ویزای ملی یا National

رد شدن ویزا آن هم در آستانه تعطیلات و سفر شاید بدترین خبر ممکن برای هر کسی باشد. رد شدن یا ریجکت ویزای شینگن دلایل متعددی می‌تواند داشته باشد که برای هر پرونده متفاوت خواهد بود اما بدترین اتفاقی که بعد از ریجکت می‌افتد این است که متقاضی دست کم برای مدت ۳ الی ۶ ماه نمی‌تواند از هیچ سفارت اروپایی دیگری برای دریافت ویزای شینگن اقدام نماید.

توجه فرمایید که هیچ فرد حقیقی و حقوقی نمی‌تواند ویزا شدن درخواست شینگن را تضمین کند! تنها کاری که می‌توان انجام داد اعتماد به موسسات معتبر و با سابقه در این رابطه است تا با دقت و حساسیت بالا و با تکیه بر دانش به روز و تجربیات موجود، شانس صدور ویزا را به حداکثر برسانند.

مهمترین دلایل رد شدن ویزای شینگن :

مدارک جعلی! تحت هیچ شرایطی با مدارک جعلی برای ویزای شینگن اقدام نکنید چون در ۹۹ درصد مواقع درخواست شما رد خواهد شد.
فعالیت‌های مجرمانه در گذشته و یا در حال حاضر
گذرنامه مخدوش و یا آسیب دیده
توضیحات نا کافی در مورد دلایل سفر
گذرنامه نا معتبر (پاسپورتی که در زمان درخواست از اعتبار آن کمتر از ۳ ماه مانده باشد)
نامه مرجع نا معتبر
عدم ارائه هدف مشخصی از سفر
عدم اثبات تمکن مالی برای سفر
ارائه گواهی گواهی تولد و یا ازدواج نا معتبر
بیمه نامه نا معتر مسافرتی
ناتوانی در ارائه مدارک اسکان

نکات ضروری برای دریافت ویزای شینگن :

در خصوص مدت اعتبار ویزای شینگن باید به یک بحث مهم توجه داشت و آن اینکه کدی اختصاصی برای مسافرت‌های هر فرد وجود دارد که نشان دهنده تعداد دفعات مجاز تردد وی در این مدت ۹۰ روزه است. برای مثال فردی که کد مالتیپل شینگن در ویزای وی ثبت شده ‌باشد، می‌تواند ۹۰ روز اقامت مجاز خود در حوزه شنگن را در یک نوبت ۳ ماهه به پایان برساند یا این فرصت ۹۰ روزه را تقسیم کرده و در چند بار ورود از آن استفاده کند.

این در حالیست که اگر کد سینگل (یکبار ورود) در ویزای شینگن فردی درج شده باشد، حتی در صورتی که تنها ۱ روز در منطقه شینگن اقامت داشته و اروپا را به هر دلیلی ترک کند و از اعتبار ۱۸۰ روزه ویزای وی نیز زمان بسیاری باقی مانده باشد، برای برای ورود مجدد به منطقه شینگن باز دیگر برای ویزا اقدام کند و تا زمان صدور ویزای جدید حق ورود به هیچ یک از کشورهای این منطقه را نخواهد داشت.

چند نکته مهم دیگر

برای درخواست ویزای شینگن از سفارت اتریش تمامی مدارک می‌بایست به زبان آلمانی ترجمه شود
همراه داشتن ۶۰ یورو در روز مصاحبه الزامی است البته بعضا این مبلغ در سفارت ها کم بیش متغییر می باشد

نکته: تمام مدارک باید به زبان مورد درخواست سفارت ترجمه شوند و در روز انگشت نگاری توسط متقاضی به سفارت تحویل داده شوند. قطع عکس‌ها باید اندازه ۳٫۵ در ۴٫۵ سانتی متر باشد. اگر دارای فرزندی باشند که در ترکیه اشتغال به تحصیل هست حتما برگه اشتغال به تحصیل از ای-دولت ترکیه داشته باشند.

متقاضیانی در ترجمه اسنادی که از ایران تهیه می شود اگر موقعیت رفتن به ایران را نداشته باشند می توانند از سفارت ایران در آنکارا ویا سرکنسولگری استانبول و سایرکنسولگری های ایران اقدام کنند

نکته مهم :
سفارت های حوزه شینگن در ترکیه زمانی مدارک متقاضی خارجی را بررسی خواهد کرد که در ترکیه اقامت(کارت کیملیک) داشته باشد اما مهترین نکته اینست که بر اساس تجربه شرکت هاک دنیز تنها وجود برگه اقامت یکساله توریستی(کیملیک) متقاضی شانس ویزا خیلی زیاد نیست (مگر در موارد استثایی حقوقی). وجود یکی از مدارک های اقامتی بلند مدت مثل اقامت دایم از طریق خرید خانه، ثبت شرکت، تحصیلی ویا ویزای کار تقریبا شانس ویزا شدن بالاتر هست.

مدت اعتبار ویزای شینگن :

در خصوص مدت اعتبار ویزای شینگن عموما غلط مبحثی صورت می‌گیرد که ناشی از روشن نبودن دو نکته کاملا مجزا است. در تاریخی که عموما با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شود و برای بسیاری از متقاضیان محترم تعریفی دقیق و مجزا برای آنها وجود ندارد. تاریخ اعتبار ویزای شنگن و تعداد روزهای مجاز اقامت که در شرایط عادی به ترتیب ۶ ماه و ۳ ماه خواهند بود.

برای مثال اگر در اولین روز سپتامبر ویزا برای فردی صادر شود، وی قادر خواهد بود تا اواخر فوریه سال بعد (۱۸۰ روز) وارد حوزه شینگن شود. این ۱۸۰ روز همان تاریخ اعتبار ویزای شینگن فرد است. تعداد روزهای مجاز اقامت اما بدان معنی است که دارنده ویزا در این مدت شش ماهه، می‌تواند تا حداکثر ۹۰ روز در کشورهای حوزه شینگن اقامت داشته باشد و موظف است تا پیش از پایان این مهلت ۹۰ روزه حوزه شینگن را ترک نماید.

البته باید توجه داشت برای افرادی که سابقه سفر و اقامت در منطقه شینگن را نداشته باشند، کد درج شده بر روی ویزای آنها ۱ خواهد بود. بدان معنی که با ویزای اخذ شده تنها قادر به ۱ بار ورود به این منطقه هستند و از سوی دیگر مدت مجاز اقامتشان در حوزه شینگن به جای ۹۰ روز ، تنها ۱۵ روز و یا کمتراست.

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای شینگن از ترکیه :

تکمیل فرم درخواست ویزا
دو قطعه عکس مناسب(بیومتریک)
پاسپورت با بیش از شش ماه اعتبار
در صورت نیاز نامه رکامنت به سفارت مربوطه با زبان های کشور مقصد و یا انگلیسی
برگه اقامت از ای-دولت ترکیه(Yerleişm belge)
کارت اقامت عموما بیشتر از 6 ماه اعتبار( بر اساس کشور مورد نظر تعداد ماه های اعتبار متغیر هست)
ترجمه شناسنامه یا کارت ملی با مهر قضایی
ترجمه سند ازدواج در صورت متاهل بودن با مهر قضایی
اگر صاحب شغل یا کسب وکار در ایران هستید ترجمه مدارک شغلی و کسب وکار با مهر قضایی. و اگر صاحب شغل یا کارمند رسمی در کشور ترکیه هستید دریافت مدرک اشتغال مانند کارت آبی یا همان ویزای کار و یا اگر صاحب شرکتی یا بیزنسی در کشور ترکیه هستید دریافت مدارک و اسناد کسب و کارتان در کشور ترکیه(شرکت آنکاتور خدمات ثبت شرکت در ترکیه و همچنین وکالت اخذ ویزای کار یا همان کارت آبی در کشور ترکیه با نازلترین هزینه بصورت تضمینی انجام می دهد)
پرینت گردش حساب بانکی 6 ماهه از ترکیه (پیشنهاد ما اینست که متقاضیان سعی کنند نقدینگی بالای 10 هزار دلار و گردش حساب بالای 100 هزار دلار نشان دهند).
ترجمه سند خانه، مغازه از ترکیه در صورت وجود
تهیه مدارک بیمه از ای-دولت ترکیه(SGK Tescil ve Hizmet Dökümü)
رزرو بلیط پرواز

نامه دعوت از بستگان و دوستان ویا رزرو هتل( شرکت آنکاتور خدمات تهیه دعوت نامه از شرکت های معتبر و همچنین رزرو هتل و بلیط هواپیما را با نازلترین هزینه انجام می دهد)

بیمه مسافرتی بالای 30 هزار یورو و یا ۵۰ هزار دلار باشد(پیشنهاد ما اینست که از شرکت های معتبر تهیه شود

مهمترین مواردی که کارشناسان اجرایی هاک دنیزبا هدف بررسی شرایط متقاضی برای اخذ ویزای شینگن چک می‌کنند عبارتند از:

مدارک شناسایی متقاضی
مدارک اقامتی ترکیه (در صورت نداشتن کارت اقامت ترکیه شرکت در تهیه این مدرک میتواند کمک کند)
مدارک مالی و کاری در ترکیه
شرایط سنی متقاضی (سفارت‌های اروپایی در قبال افراد مجرد زیر ۳۰ سال که سابقه سفر به اروپا نداشته‌اند، سخت گیری بیشتری اعمال می‌کنند)
سابقه سفر متقاضی
البته این بررسی‌ها طبعا با هدف افزایش شانس متقاضی برای ویزا شدن صورت می‌گیرد و در بسیاری موارد اساسا منعی برای درخواست ویزا شینگن وجود ندارد. برای مثال متقاضی مجردی که کمتر از ۳۰ سال سن دارد و تا کنون به هیچ کشور اروپایی سفر نکرده است و از سوی دیگر مدارک مالی چندان قانع کننده‌ای نیز ارائه نداده‌است، اگرچه مشکلی برای درخواست این ویزا ندارد اما شانس ویزا شدن این درخواست بسیار پایین است. بنابراین بررسی شرایط برای بالا بردن درصد موفقیت است.

چرا ویزای شینگن از کشور ترکیه؟

باتوجه به شرایط موجود در آمار فراوانی پناهندگان از ایران و همچنین سیاست های کلی روابط بین المللی کشورهای حوزه شینگن در این اواخر اخذ ویزا از سفارتخانه های حوزه شینگن در ایران سختر شده است. اخذ وقت سفارت ها در این ایران یکی دیگر از مشکلات دیگر مراحل اخذ ویزاست.

بنابر امارهای سال های اخیر سازمان مهاجرت نشاندهنده سیر نزولی اخذ ویزای شینگن از کشور ایران برای هموطنانمان نشان می دهد. همچنین آمار های موجود سفارت خانه های حوزه شینگن از کشور ترکیه برای هموطنانمان نسبتا بهتر از آمارهای سفارتخانه های حوزه شینگن در کشور ایران می باشد.

به عبارت دیگر شانس ویزا شدن از سفارتخانه های حوزه شینگن در کشور ترکیه بالاتر است. اگر متقاضی ایرانی مدارک های لازمه برای ویزای حوزه شینگن از کشور ترکیه را داشته باشد با ریسک کمتری شانس ویزا شدن دارد.

شرایط و مراحل اخذ ویزای شینگن از ترکیه

شرایط اخذ ویزای شینگن از کشور ترکیه در واقع بدان معنی است که آیا یک شهروند ایرانی شرایط و معیارهای لازم برای درخواست این ویزا را از سفارت های حوزه شینگن در ترکیه را دارا است یا خیر.داشتن شرایط و مدارک لازم برای گرفتن وقت سفارت های حوزه شینگن از کشور ترکیه یکی از مهمترین مراحل در اخذ ویزا هست.

بنابراین توصیه کارشناسان و مشاورین دپارتمان خدمات ویزا شرکت هاک دنیز به متقاضیان محترم ویزای شینگن از ترکیه این است که پیش از اقدام و تکمیل مدارک، شرایط خود را از مشاورین شرکت بررسی نمایند.

معرفی ویزای اتحادیه شینگن :

ویزای اتحادیه شینگن در واقع همان ویزای گردشگری اروپا است. دارنده این ویزا اجازه دارد هر ۶ ماه یک‌بار به مدت حداکثر ۹۰ روز به کشورهای عضو اتحادیه شینگن سفر کرده و در آن اقامت داشته باشد.
بر اساس هدف متقاضی از سفر به هر یک از کشورهای عضو پیمان، ویزای اتحادیه شینگن به ۳ دسته ویزای A و B و C تقسیم می‌شوند که طبعا یکی از آنها به متقاضی تعلق می‌گیرد.

الف) ویزای شینگن نوع A
ویزای نوع A نوعی ویزای ترانزیت فرودگاهی است که تنها به فرد اجازه می‌دهد تا در یکی از فرودگاه‌های حوزه شینگن پرواز خود را تعویض و به کشوری خارج از حوزه شینگن سفر کنید. این ویزا تنها برای استفاده از فرودگاه‌های محدوده شینگن معتبر است و فرد اجازه خروج از فرودگاه را نخواهد داشت.

ب) ویزای شینگن نوع B
ویزای نوع B نیز نوعی ویزای ترانزیتی است که الصاق آن به پاسپورت، به فرد اجازه خواهد داد تا ظرف حداکثر ۵ روز از خاک کشوری در منطقه شینگن عبور کنید.

ج) ویزای شینگن نوع C
ویزای نوع C در واقع ویزای کوتاه ‌مدت برای سفر به حوزه شینگن است و فرد مجاز است در طول زمانی که هنگام دریافت این نوع ویزا مشخص می‌شود، در کشورهای عضو اتحادیه شینگن اقامت داشته باشد.

ویزای نوع C خود بسته به اهداف سفر و شرایط متقاضی به ۳ دسته تقسیم بندی می‌شوند:

ویزای سینگل شینگن یا ویزای یک بار ورود
ویزای دوبار ورود شینگن
ویزای مولتیپل شینگن یا ویزای چند بار ورود

پیام بگذارید

در خبرنامه سایت ما عضو شوید

برای دریافت آخرین اخبار ، به روزرسانی ها ، تبلیغات و پیشنهادات ویژه ای که مستقیماً به صندوق ورودی شما تحویل داده می شود ثبت نام کنید.
WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی سایت به سئوالات شما پاسخ خواهند داد.
به هاک دنیز خوش آمدید